Iskolánk diákjai 2024. május 8-án reggel indultak a Határtalanul Program keretében Szlovákiába. A három nap alatt összesen 1096 kilométert utaztunk. A gyerekek nagyon élvezték, minden egyes megállónál érdeklődve figyelték idegenvezetőnk tájékoztatását.

Első nap első megállója Selmecbánya volt. Itt az Evangélikus Líceumnál megemlékeztünk Petőfi Sándorról és Mikszáth Kálmánról. Később az Óvárat is felfedezhettük, mindenki bővíthette tudását történelem és földrajz terén. Idegenvezetőnk mesélt a bányavárosok és felvidéki várak szerepéről. Garamszentbenedekre utaztunk tovább, itt gyönyörű kiállítást tekinthettünk meg a kéttornyú bencés apátság vártemplomában. Az első nap csúcspontja természetesen a szállás volt Jelenecen. Idő hiányában helyi termelői gazdálkodást nem tudtuk meglátogatni, a hosszú nap után a gyerekek remek időt tölthettek el a kényelmes szálláson. Idegenvezetőnk szerint ez a legjobb diákszállás a környéken, szerencsére tapasztalhattuk is, remek volt a környezet, az étel és a hangulat is.

Második nap meglátogattuk a Jeleneci Alapiskola Magyar Tagozatát. A gyerekek nagyon izgatottak voltak, hiszen számukra egy teljesen más világ tárult, mint ami itthon megszokott volt. Beleláthattunk az itt élő gyerekek iskolai életébe, közösségükbe. Felvilágosítást kaptak milyen nehéz is a határon túli magyarok élete. Az iskola látogatása után elmentünk a bajmóci várkastélyhoz. Itt a várudvarban szemtanúi lehettünk mindenféle kirakodóvásárnak, a gyerekek élő baglyokat tarthattak a kezükben és felfedezhették a gyönyörű vár udvarát. A második nap utolsó megállója Trencsén volt, ahol nem kicsi domb várta, hogy megmásszuk. Viszont a kilátás miatt megérte. A vár belsejében betekintést nyertünk, hogy milyen főnemesi családok éltek itt, köztük Csák Máté is, akinek fontos szerepe volt a Rákóczi harcok idején.

A harmadik, egyben utolsó nap szintén városlátogatással telt. Az egykori királyi városban, Nagyszombaton tettünk egy hatalmas sétát, betekintést nyertünk a helyi piacba is. Sajnos a Szent Miklós plébániatemplomba nem tudtunk bemenni, de megtekinthettük Pázmány Péter emléktábláját. Idegenvezetőnk mesélt Pázmány Péter szerepéről a magyar művelődéstörténetben és ellenreformációban. A következő állomás Pozsony volt, szerintem ez a városnézés tetszett a legjobban a gyerekeknek. Pozsony belvárosában rengeteg program és látnivaló vonzott minket. Sajnos idő hiányában a pozsonyi várat nem tudtuk megnézni, de a Duna partján készítettünk fotókat. Utolsó állomásunk a Komárnói, Jókai Mór színház volt, ahol megnézhettük a színház minden helyiségét, még a pincét is. Két dolgozóval beszélgettünk a színházi életről: Szabó Viktor színésszel és Lucza Andor szervezési osztályvezetővel.

A programról készített fotókat ide kattintva tekintheti meg!

 

3logo